Ciekawostki żeglugowe Wielkich Jezior Mazurskich

Największym statkiem pasażerskim, jaki kiedykolwiek pływał i pływa po szlaku WJM jest „Classic Lady” – statek hotelowy o długości 44 m i szerokości 7 m, zbudowany w 2003 r. na zamówienie DNV-Tours Polska (port macierzysty Piaski nad jeziorem Bełdany). Tylko kilkoma metrami ustępuje mu „K.I. Gałczyński” z Hotelu Robert’s Port – jest za to jedynym na WJM statkiem trójpokładowym, mogącym zaokrętować jednorazowo 250 pasażerów.  Największym żaglowcem, który pływał i pływa po szlaku WJM jest wzorowany na XIX-wiecznym brygu „Chopin”, zbudowany w 1999 r. na zamówienie Polskiej Telefonii Cyfrowej przez stocznię w Płocku. Bryg ma długość 40,90 m i szerokość 5,70 m, zaś całkowita powierzchnia rejowego ożaglowania wynosi 320 metrów kwadratowych. Żaglowiec cumuje w porcie Hotelu Amax w Mikołajkach i przy wysokości masztów rzędu 32 m może pływać wyłącznie po Jeziorze Mikołajskim, Bełdanach i Śniardwach. Natomiast najciekawszą historię ma „Dźwina” – statek pasażerski, należący do Zbigniewa Kurowickiego z Giżycka. Został on  przebudowany z… amerykańskiej barki desantowej, która w 1944 r. brała udział w lądowaniu w Normandii. Od 2017 r. rejsy pod banderą Żeglugi Mazurskiej rozpocznie pierwszy pasażerski katamaran (statek dwukadłubowy) na Wielkich Jeziorach Mazurskich, zbudowany w stoczni remontowej ŻM w Giżycku.

Katamaran pasażerski Żeglugi Mazurskiej

W giżyckiej stoczni remontowej ŻM powstaje pierwszy na Wielkich Jeziorach Mazurskich katamaran pasażerski (fot. W.M. Darski)

Żegluga Mazurska zapisała się też w historii polskiej kultury, przede wszystkim – filmowej. W 1960 r. jednostki, kapitanowie i marynarze ŻM uczestniczyli w realizacji debiutu filmowego Romana Polańskiego – kultowego filmu „Nóż w wodzie”, zaś w połowie lat 60. uczestniczyli w realizacji „scen nilowych” do filmu „Faraon” Jerzego Kawalerowicza. W 1975 r. podtopiony na jeziorze Tałty wrak statku „Małgorzata Fornalska” posłużył jako sceneria dla serialu „Szaleństwo Majki Skowron” w reżyserii Stanisława Jędryki.

Kręcenie scen do „Noża w wodzie” Romana Polańskiego

Kręcenie scen do „Noża w wodzie” Romana Polańskiego – filmowy jacht jest przycumowany do statku Żeglugi Mazurskiej (źródło: archiwum Filmoteki Narodowej)