Rejsy statkami po Mazurach

Rejsy statkami „białej floty” Żeglugi Mazurskiej, to zarówno wielogodzinne wyprawy do największych ośrodków turystycznych i portów na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich, jak i krótsze rejsy spacerowe po zakątkach szczególnych ze względów widokowych, przyrodniczych lub historycznych.

Kanał łączący jeziora

Na kanałach łączących mazurskie jeziora (fot. W.M. Darski)

Z portu w Giżycku można się wybrać na południe w rejs Giżycko – Mikołajki, przebiegający środkową częścią szlaku WJM, w dużej części po zbudowanych w XVIII wieku kanałach. Można też popłynąć na północ w rejs Giżycko – Węgorzewo, którego szlak biegnie przez malownicze akweny zespołu jeziora Mamry – drugiego, pod względem wielkości, jeziora w Polsce. Miłośnicy natury i historii powinni się koniecznie wybrać na rejs Giżycko – Wyspa Kormoranów. Szlak tej wycieczki wiedzie południowymi akwenami jeziora Mamry na rezerwatowe Jezioro Dobskie, a celem jest wyspa Wysoki Ostrów – lęgowa kolonia kormoranów i czapli, a jednocześnie relikt staropruskiego grodziska nawodnego. Z przystani w Mikołajkach statki ŻM wypływają na południe w niezwykle atrakcyjny rejs Mikołajki – Ruciane-Nida, z wpłynięciem na największe polskie jezioro – Śniardwy, a dalej wiodący rynnowym jeziorem Bełdany, którego brzegi porasta Puszcza Piska, z przeprawą śluzową w Guziance. Z kolei na północ można się wybrać w rejs Mikołajki – Ryn, którego szlak przebiega niebywale malowniczą rynną morenową jeziora Tałty i Jeziora Ryńskiego. Dłuższe rejsy pomiędzy portami można realizować w różnych konfiguracjach: w jedną, albo drugą stronę, a także tam i z powrotem z dogodną przerwą na zwiedzanie portowych miasteczek. Wszelkie szczegóły znajdziecie Państwo w rozkładzie i cenniku rejsów. Naprawdę warto poświęcić nawet cały dzień na rejsowanie po Wielkich Jeziorach Mazurskich – o zaprowiantowanie takiej wycieczki nie musicie się Państwo martwić, gdyż na statkach są bary restauracyjne, w których można zamówić smakowity obiad

Jezioro Śniardwy

Śniardwy – rozległa przestrzeń największego jeziora w Polsce (fot. W.M. Darski)

Pasażerowie, którzy nie mają zbyt wiele czasu, a chcieliby w pełni poczuć wyjątkowy klimat Wielkich Jezior Mazurskich, mogą się wybrać w o wiele krótsze rejsy spacerowe. Port w Giżycku jest punktem wyjściowym w rejs Giżycko – Łabędzi Szlak – krajobrazowo-ornitologiczną przygodę pomiędzy malowniczymi, stanowiącymi rezerwaty przyrody, wyspami na jeziorze Kisajno. Natomiast rejs Giżycko – Wyspa Miłości to okazja bliższego zapoznania się z obszerną połacią wodną jeziora Niegocin i wiążącymi się z tym jeziorem legendami. Z przystani w Mikołajkach koniecznie trzeba wyruszyć na spacerowy rejs Mikołajki – Śniardwy, aby spotkać się oko w oko z tym największym polskim jeziorem. Przystań w Rucianym Nidzie oferuje wycieczkę po puszczańskim Jeziorze Nidzkim – rejs Ruciane – Jezioro Nidzkie, zaś z przystani w Węgorzewie koniecznie trzeba wybrać się na rejs Węgorzewo – Wyspa Upałty, który jest atrakcyjnym, wodnym spacerem po rzece Węgorapie i północnym akwenie jeziora Mamry.

Łabędzi Szlak

Na malowniczym Łabędzim Szlaku jeziora Kisajno (fot. W.M. Darski)

Oprócz rejsów uwzględnionych w regularnym rozkładzie Żegluga Mazurska oferuje rozrywkowe rejsy dancingowe i dyskotekowe, realizowane okazjonalnie w letnie wieczory z portu w Giżycku i przystani w Mikołajkach. Możliwe są także czarterowe rejsy tematyczne dla zorganizowanych grup, realizowane na zamówienie w formie czarteru.