Giżycko – Wyspa Miłości

Czas rejsu: 1godzina 20 minut

Długość trasy 14 km.

 

Niegocin to jezioro o powierzchni 26 km2 i głębokość do 40 m, trzeci pod względem rozmiarów akwen w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich. Niegocin jest jeziorem wytopiskowym typu morenowego o  zróżnicowanym dnie z dużą liczbą zagłębień i rozległych płycizn śród jeziornych, jego brzegi są przeważnie niskie. Linia brzegowa jest dobrze rozwinięta i ma długość ok. 35 km. Na północy Niegocin łączy się z jeziorem Kisajno (część jeziora Mamry) przez kanały: Łuczański (Giżycki) lub tzw. Stary Kanał (do którego należą Kanał Niegociński i Kanał Piękna Góra). Na południu przez sieć jezior i kanałów można dotrzeć do jeziora Tałty i dalej na Jezioro Mikołajskie i Śniardwy.

Na północnym brzegu jeziora leży Giżycko, a na zachodnim Wilkasy. Przez Niegocin biegnie szlak żeglowny z Giżycka do Mikołajek, Rucianego – Nidy i do Pisza. Dwie największe zatoki traktowane są, jako osobne jeziora. Chodzi tu o Jezioro Boczne na południowo-zachodnim brzegu (na szlaku do Mikołajek) i Jezioro Niałk na południowo-wschodnim końcu. We  wschodniej części jeziora znajduje się wyspa Grajewska Kępa zwana też Wyspą Miłości. Nasz rejs prowadzi właśnie wokół niej. Z wyspą związana jest legenda o nieszczęśliwej miłości Galiny, trzynastej córki rybaka mieszkającego z rodziną na wyspie i młodzieńca ze stałego lądu. Ich nieszczęśliwą miłość obrazuje rzeźba na Placu Grunwaldzkim w Giżycku.

Podczas rejsu będziecie Państwo podziwiać kormorany, które zaczęły się osiedlać w pobliżu Grajewskiej Kępy oraz czaple, łabędzie, bociany, kurki, perkozy, mewy i rybitwy