Bełdany

Jezioro Bełdany (Beldahnsee), którego nazwa jest pochodzenia staropruskiego, stanowi południowy akwen najdłuższej w Polsce rynny jeziorowej, obejmującej poza tym Jezioro Ryńskie, Tałty i Jezioro Mikołajskie.

Żagle na Bełdanach

Żagle na Bełdanach

Bełdany mają powierzchnię 9,44 km2, przy długości 12,4 km i szerokości 2,4 km – 200 m, co nadaje im wygląd koryta rzecznego. Jak przystało na typowe jezioro rynnowe Bełdany są głębokie, a najgłębsza toń osiąga 46 m i znajduje się na wysokości Kamienia. Brzegi tego wąskiego i długiego jeziora porastają w większości lasy Puszczy Piskiej, zaś dawne miejsca spławiania pni drzewnych, zwane bindugami, stanowią obecnie leśne pola namiotowe i przystanie.

Bełdany

Po Bełdanach płynie się niby po rzece wzdłuż litej ściany lasu

Leśna Binduga

Większość leśnych bindug została zagospodarowana turystycznie

Najbardziej znane bindugi na Bełdanach to: Flosek, Słoneczna, Siekierniak, Tarasowa i Niska. Na jeziorze znajduje się pięć wysp z których tylko dwie mają nazwy: Wyspa Mysia i Wyspa Piaseczna. Na wschodnim brzegu jeziora położone są dwie wsie: Wierzba i Piaski, natomiast na zachodnim brzegu znajdują się wsie: Bartłowo, Kamień i Wygryny. Wszystkie te puszczańskie wioski zostały założone w XIX wieku przez rosyjskich starowierców, zwanych też filiponami, którzy nie zaakceptowali reformy prawosławia w Rosji i zostali zmuszeni do emigracji. Cały akwen jeziora Bełdany znajduje się w obrębie Mazurskiego Parku Krajobrazowego.

Mysia wyspa

Zaciszny zakątek przy Mysiej Wyspie

Jednostka pływająca na Bełdanach

Spotkać tu można przeróżne jednostki pływające

Las na brzegu jeziora

Bełdany otaczają lasy Puszczy Piskiej

Umowna granica między Jeziorem Mikołajskim i Bełdanami przebiega między Popielskim Rogiem na wschodzie, a leśną bindugą Stanik na zachodnim brzegu. Zlokalizowane są tutaj dwie bezimienne wyspy, które znacznie zwężają koryto jeziora.

Wyspy

Bełdany rozpoczynają się przy dwóch bezimiennych wyspach

Żeglując tędy trzeba bardzo uważać, bowiem latem jest tutaj ogromny ruch, zaś na wysokości Wierzby oba brzegi łączy też kursujący w godzinnych odstępach prom samochodowy. Jest to obecnie jedyny czynny prom na Wielkich Jeziorach Mazurskich.

Prom Wierzba na Bełdanach

Prom samochodowy w Wierzbie to jedyna taka atrakcja na Mazurach

Żegluga po Bełdanach

Żegluga po Bełdanach

Nadbełdańskie lasy

Nadbełdańskie lasy

W Wierzbie znajduje się obszerny port jachtowy oraz Ośrodek Pracy Twórczej Polskiej Akademii Nauk. Od Wierzby w kierunku południowym jezioro ciągnie się wąskim korytem w litej ścianie lasu. Na wschodni brzeg wychodzą często koniki polskie, krewni tarpanów, które żyją tu w stanie dzikim na ogrodzonym obszarze leśnym, należącym do stacji doświadczalnej PAN w Popielnie.

Koniki Polskie

Nad brzeg jeziora często wychodzą dzikie koniki polskie

Zdarza się, że podchodzą do biwakujących żeglarzy i domagają się chleba – są przeważnie łagodne, ale trzeba zachować ostrożność, bo to jednak dzikie zwierzęta. Wąski korytarz jeziorny wiedzie na południe do położonej na zachodnim brzegu miejscowości Bartłowo, gdzie znajduje się jeden z oryginalniejszych obiektów turystycznych na Mazurach – „Galindia”, nawiązująca swoją nazwą, architekturą, wystrojem i proponowanymi atrakcjami do pruskiego ludu Galindów, zamieszkujących we wczesnym średniowieczu te tereny.

Galindia w Bartłowie

Oryginalne budynki „Galindii” w Bartłowie

Baba pruska

Rekonstrukcja tzw. baby pruskiej w „Galindii”

Poniżej Bartłowa jezioro znacznie się poszerza, tworząc po zachodniej stronie owalną Zatokę Iznocką. Do owej zatoki uchodzi „królowa mazurskich rzek” – Krutynia.

Ujście Krutyni

Do Zatoki Iznockiej uchodzi Krutynia

Od południa Zatokę Iznocką zamyka półwysep Gąsior. Nieco dalej na zachodnim brzegu znajduje się ośrodek PTTK Kamień, gdzie zlokalizowana jest również przystań statków Żeglugi Mazurskiej. Jezioro znów się tutaj znacznie zwęża. Za wybrzuszeniem Kamieńskiego Rogu, przy zachodnim brzegu zlokalizowana jest Wyspa Mysia.

Zatoka Iznocka

W rozszerzeniu jeziora przy Zatoce Iznockiej

Wąska cieśnina pomiędzy wyspą i brzegiem jest niezwykle malownicza i zawsze można tutaj spotkać wiele jachtów, których załogi plażują w tym zacisznym miejscu, bądź zażywają kąpieli. Po kolejnym, znacznym przewężeniu w okolicy Jaśkowego Rogu (zachodni brzeg) Bełdany znów się rozstępują, aby osiągnąć 2,5-kilometrową kulminację swojej szerokości. Po zachodniej stronie jeziora, za bezimienną wyspą otwiera się szeroka przestrzeń Zatoki Wygryńskiej z licznymi przystaniami, pensjonatami i ośrodkami turystycznymi w osadzie Wygryny.

Szlak wodny na Bełdanach

Szlak wodny na Bełdanach

Wygryny

Osada Wygryny w głębi Zatoki Wygryńskiej

Przy Zatoce Wygryńskiej

Przy Zatoce Wygryńskiej

W wybrzuszeniu wschodniego brzegu, w obrębie dawnej wsi Piaski, znajdują się też liczne przystanie jachtowe – w tym słynna „Korektywa Piaski” oraz Wioska Rowerowa.

Przystań jachtowa w Piaskach

Przystań jachtowa w Piaskach

Wyspa Piaseczna

Na trawersie Wyspa Piaseczna

Poniżej Piasków koryto jeziora dzieli na pół Wyspa Piaseczna, po czym Bełdany znów się znacznie zwężają, aż kiszkowatą zatoczką po wschodniej stronie docierają do śluzy w Guziance. Pierwotna, jednokomorowa śluza, wybudowana w 1879 r., niweluje około dwumetrową różnicę poziomów wody pomiędzy jeziorem Bełdany, a jeziorem Guzianka Mała i Wielka. Jej komora ma długość 44 m i szerokość (światło wrót) 7,5 m.

Śluza Guzianka

Statek Żeglugi Mazurskiej wpływa do komory śluzy w Guziance

Jachty w komorze śluzy Guzianka I

Jachty w komorze śluzy Guzianka I

W 2019 r. prześluzowano tutaj około 15 tysięcy jednostek, co było rekordem śluzowań na ogólnopolską skalę. W związku z panującym tu latem tłokiem w 2020 r. wybudowano i oddano do użytku dłuższą o 6 metrów komorę śluzy Guzianka II, która przejęła większość ruchu jachtowego. Na dojściu do wrót śluzy Guzianka I, na skarpie po prawej stronie, zlokalizowana jest zabytkowa budowla fortyfikacyjna – zbudowana w 1900 r. trójkondygnacyjna wieża karabinów maszynowych, należąca do systemu obronnego tzw. Pozycji Jezior Mazurskich (Masurische Seenstellung). Jest to betonowa konstrukcja o wysokości 9,5 m, grubości ścian 1,5 m i trzech kondygnacjach przedzielonych 20-centymetrowymi sklepieniami (górna platforma, obwiedziona krenelażem, ma grubość 50 cm). Obsadę wieży stanowiło 30 żołnierzy uzbrojonych w 4 ciężkie karabiny maszynowe oraz standardową broń piechoty.

Bunkier Guzianka

Zabytkowa wieża karabinów maszynowych w Guziance

Przy skarpie u wrót śluzy w Guziance kończy się jezioro Bełdany. Jest to jedno z najpiękniejszych jezior na Mazurach, ale też latem niemiłosiernie zatłoczone. Pływając po nim trzeba bardzo uważać, gdyż prócz letniego tłoku charakteryzuje się też bardzo zmiennymi wiatrami, szczególnie przy swoich rozszerzeniach, gdzie wiatr potrafi się nagle „zakręcić”. Jezioro Bełdany regularnie przemierzają statki Żeglugi Mazurskiej, realizujące rejsy pasażerskie na trasie Mikołajki – Ruciane-Nida – Mikołajki. Zatrzymują się też na przystani w Kamieniu.

Letnia idylla na Bełdanach

Letnia idylla na Bełdanach

Żaglówki na Bełdanach

Latem na Bełdanach jest duży tłok